ДПТНЗ "Професійний аграрний ліцей" м. Кобеляки

Національно-патріотичне виховання учнівської молоді

   На виконання Плану заходів щодо національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 27.10.2014 та з метою удосконалення системи національно-патріотичного виховання учнів у ліцеї на засіданні методичного об’єднання класних керівників (від 25.02.2015  протокол № 7)  розглянуто та  визначено модель національно - патріотичного виховання в ліцеї, в основі якої покладено  національно-регіональний компонент змісту виховання. Така модель виховання дітей базується не тільки   на культурно-історичному досвіді рідного народу, його традиціях, звичках і обрядах, а й на регіональних відмінностях. Стуктура національно-патріотичного виховання у ліцеї  включає формування свідомого сприйняття  громадянства   та позитивного ставлення до   національних  достоїнств та надбань свого народу, свого регіону.   Виховна робота здійснюється на основі річного плану роботи ліцею,  у якому заплановані заходи направлені на формування у молоді ідеалу людини – патріота, гуманної, порядної, всебічно розвиненої особистості, психологічну підтримку учнів до активної діяльності в колективі, в ліцеї, а в подальшому – в державі. Головним завданням виховання учнів у ліцеї є формування національної свідомості учнів з осмисленою патріотичною позицією, а також розвиток творчості дитини, особистісного потенціалу.
Ліцей  є творчою лабораторією педагогів, що має на меті розробити модель національно–патріотичного виховання учнівської молоді. Педагогічний колектив закладу працює над тим, щоб кожен учень відчував себе причетним до долі України (через свою причетність до повсякденного життя своєї родини, кола друзів, ліцею, свого села чи міста і його громади), відзначався національною гідністю. А для досягнення цієї мети викладачі проводять змістовну краєзнавчу, науково-дослідницьку, пошукову роботу. Це добре прослідковується у застосуванні педагогічних інновацій при вивченні таких предметів, як українська мова та література, фізична культура, захист  Вітчизни, історія України, де проводиться доволі масштабна робота з учнями по фізичній підготовці, шліфуванні навичок спілкування зі старшими та з однолітками, краєзнавча робота, яка є однією з найважливіших складових частин навчального процесу. Зокрема, краєзнавство сприяє вихованню в учнів інтересу до вивчення й збереження навколишнього середовища, любові та поваги до отчого краю, що є важливою основою патріотизму. 
Суть інноваційної роботи у краєзнавчій сфері  має ряд особливостей. Перша особливість – це залучення учнів до  роботи незалежно від рівня їх  навчальних досягнень . Друга особливість  – це  широке використання місцевого матеріалу, зібраного самими учнями. Склалася позитивна тенденція до розширеного використання сучасних інформаційних технологій (підготовка презентацій, запис інтерв’ю з використанням відеокамери, фото архівних документів, створення відеофільмів). Третьою особливістю є те, що результат учнівської роботи виноситься на огляд масового читача і слухача (надрукована в періодичних виданнях, використана у освітньому процесі, розміщена на веб-сайті ліцею). І четверта особливість – учні розвивають свої навчальні компетентності. 
Ліцей має невичерпні можливості для здійснення національно -патріотичного виховання учнів. В процесі виховних заходів  вони ознайомлюються з історією українського народу, його багатовіковою боротьбою за свободу і незалежність, власну державу, з багатющою культурою, традиціями, звичаями і обрядами, а під  час навчальних занять діти удосконалюють знання рідної мови, розширюють свій світогляд, здобуваючи призові місця на конкурсах і олімпіадах, вчаться бути справжніми патріотами ліцею.
Наш заклад співпрацює  з районним військовим комісаріатом , районним управлінням юстиції, соціальною службою для дітей, сім’ї та молоді, районною бібліотекою, музичною школою з питань національно -патріотичного виховання. Щороку  відновлено проводяться табірні  збори  на березі річки Ворскла.    
   У ліцеї проводиться масштабна волонтерська робота. Учнівський та педагогічний колективи проводили благодійні заходи з метою збору коштів на допомогу бійцям АТО (ярмарки, концерти); проводився збір домашньої консервації. Взимку жіночий колектив  двічі виготовляв вареники (понад 2 тис. штук) і через місцевих волонтерів відправляли напівфабрикати військовим. Надавалася  грошова допомога бійцям, колишнім випускникам ліцею.